Kilis Sohbet Odaları

yorum yok
89 okuma
27 Ocak, 2019
Kilis sohbet Odaları

Kilis Sohbet Odaları

Kilis Akdeniz bölgesi’nin güney doğu bölümünde yer alan bir sınır ilidir. İlin doğu, batı ve kuzeyinde Gaziantep, güneyinde ise Suriye yer almaktadır. Gaziantep‘e 58 km uzaklıkta olan Kilis Suriye sınırına ise 10 km uzaklıktadır. Kilisten geçen yol Türkiye sınırlarının ötesinde Azez’den geçtikten sonra Suriye’nin Halep şehrine ulaşır. İlin kuzeyinde yer alan ve doğudan batıya uzanan dağlar arasında kuru dereler ve birkaç küçük akarsu bulunmaktadır.

Genellikle kıraç arazilerin yer aldığı bu dağların etekleri ve üst kısımlarında tarıma elverişli araziler bulunmaktadır.
Kırsal kesiminde yaşayan insanlar geçimini tarıma dayalı olarak sağlamaktadır. İlin güneydoğu ve sınır şeridi boylarında özelikle bağcılık ve zeytincilik çok gelişmiş ve tarıma elverişli araziler bulunmaktadır. İldeki başlıca çaylar Afrin Çayı, Sunnep Çayı, Sabun Suyu Çayı ve Balık Suyu Çayları olup bu çayların geçtiği arazilerde sulu tarım yapılabilmektedir.

Kilis 10 Haziran 1995 yılında il olmuştur. nüfusu 80.542 olup İlçeleri Elbeyli, Polateli ve Musabeyli olmak üzere üç tanedir. Ayrıca merkeze bağlı Yavuzlu adında bir beldesi bulunmaktadır.

Kilis doğası ve yerleşmeye elverişli coğrafyası nedeniyle tarihsel süreç içerisinde pek çok kavme (Babil, Hitit, Huri-Mitanni, Arami,Asur, Pers, Makedonya, Roma Bizans, Selçuklu, Memluk/ Kölemen,Osmanlı) ev sahipliği yapmıştır.

Kilis üzümü, zeytini, tava yemeği ve de pekmezi ile oldukça ünlüdür. Özellikle hayvancılık ve tarım ile geçinen halk aynı zamanda da sınır ticareti de yapmaktadır. Fakat yine de Kilis’te verimli bir iş gücü yoktur ve şehrin en büyük sorunu da işsizliktir. Geçmişi çok eskiye dayandığı için çevrede hep taş binalar, camiler, külliyeler görmek mümkündür.

kilis sohbet odaları

kilis sohbet odaları

Kiliste gezilecek Yerler

Neşet Efendi Konağı + Ravanda Kalesi + Ulu Cami + Mozaikli Bazilika + Akpınar + Söğütlüdere + ALTIN DEDE TÜRBESİ ir çok güzel yerlere sahip olan bu güzel ilimizi gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Chat Sohbet Odaları

Kilis Sohbet Odaları  olarak güvenilir ve sohbeti bol odalarımız ile vakit geçirmek bir hayli keyifli oluyor. Bu güzel anları bizimle birlikte yaşayabilirsiniz tek yapmanız gereken Sitemizden web Sohbet yada Mobil Sohbet kısmından size uygun olan girişleri seçip Kilis Sohbet Odalarımıza bağlanmak olacaktır.

Kilis Sohbet Odaları

Kilis Sohbet Odaları


Bir önceki yazımda « makalem var.
KumSaL

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Kocaeli Sohbet Odaları

Kocaeli Sohbet Odaları Kocaeli Sohbet odalarına hoş geldiniz. Bu makalemizde ...

Radyo Sohbet

Radyo Sohbet Sevdasehri fm radyo  kanalımızda profosyonel dj'lerimiz ile sizlere ...

Ordu Sohbet Odaları

Ordu Sohbet odaları Ordu Sohbet odalarına hoş geldiniz. Sitemizde Ordu ve çevre ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Sohbet